top of page

PRAŽSKÉ PŘÍBĚHY

“Byť jsem to neuměla a nebo netroufla si říct, od chvíle, kdy jsem věděla, že chci založit, myslela jsem na něj jako na něco, čím chci přispět Praze - staré Praze, jak ji chci rozvíjet, pečovat o ni. Od začátku jsem o něm uvažovala jako o médiu, které tady bude, aby lidé, tady a teď, malí i velcí, s ní mohly navazovat přímý vztah, aby v ní skutečně mohli žít: se vším, co k té staré dámě patří - s jejím s její kulturou, historií,  s jejími příběhy, ale i s jejím tajemstvím, mystikou.

Od začátku, když jsem sepisovala vizi UUULu, měla jsem vlastně na mysli záři, kterou mám spojenou s Prahou, a určitý pocit sounáležitosti ve společenství, v kultuře, který jsem si přála, aby má práce s tímhle městem vytvářela.”Tereza Dobiášová

IMG-20220629-WA0005.jpg

CO:

UUUL v tomto projektu zvedá příběhy, která zakladatelka UUULu, Tereza Dobiášová, během let, kdy zároveň pracovala pro UUUL, napsala a hledá pro ně cestu do světa.

PROČ:

Aby měli šanci si přečíst i lidé, kteří vyrostli v jiných jazycích a kteří třeba přijíždějí do Prahy a chtějí ji poznat. 

JAK:

Pomáhá mu s tím široká neformální síť umělců a lidé pracujícících v kultuře po Evropě a po světě, která během let práce převážně pro dětská muzea se kolem aktérek UUULu vytvořila. Díky ní a své producentské praxi může fungovat jako agent, který přináší do Evropy silné příběhy.

UUUL překládá knihy, které jsou s touhle zemí bytostně spojené, ale nesou univerzální příběh, hledá cesty, jak je přinést do kulturní výměny v Evropě, přináší je (a třeba i další média kulturní interpretace) těm,  kteří do Prahy přijíždějí a chtějí ji poznat. UUUL se může stát agentem kultury a umění žijící

v Praze

d03.TIF

Praha je jedna konkrétní brána k úžasným světům, jejichž jsme dědici, a které můžeme,
a kvůli našem dětem, máme i povinnost tvořit dál. Konkrétní brána, ve které stojíme teď
a tady.

UUUL otevírá poklady, které tu vznikají, Evropě, širokému světu.

bottom of page