top of page

VOLNÍ JAKO

PTÁCI

On-line interaktivní představení pro dospívající a mladé (věk 12+) 

On-line interaktivní představení

I v době nucené samoty je třeba společně zpívat, tančit a zamýšlet se nad tím, kdo jsme a kým můžeme být.

Interaktivní on-line performance “Volní jako ptáci” nabízí platformu právě pro takové sdílení a prožívání v čase sociální izolace. 

Je vhodná pro třídní kolektivy v karanténě.

Každý účastník obdrží e-mail s úvodním textem a přihlašovacími údaji. Díky nim se v konkrétním čase přihlásí nejlépe přes svůj počítač, v horším případě přes tablet/chytrý telefon k „nastavené události“ v platformě aplikace ZOOM (není třeba nic instalovat). Celá performance probíhá ve formě „videokonference“. Režisérka na začátku všem účastníkům vysvětlí pravidla a uvede je do tématu. Tanečnice po krátkém vystoupení navedou účastníky do aktivní interakce s výrazem, obličejem, pohybem.  60 minutový program uzavírá společná reflexe zážitku.
 

Inspirace a původní tvar


Inspiračním zdrojem pro původní fyzické interaktivní divadelní představení byla perská mystická báseň ze 13. století PTAČÍ SNĚM. Námět zpracoval např. Peter Brook a v knižní podobě také ilustrátor Petr Sís. Dramaturgyně a režisérka Tereza Dobiášová chtěla vytvořit „pouť k sobě“. V průběhu přípravy inscenace však do díla přirozeně vplynulo téma divadla - čím je pro lidi, kteří v něm žijí. Představení tak lze chápat jako otevření dveří do divadla, možnost „prožít divadlo“ i pro ty, kteří ještě nikdy na jevišti nestáli. Původní fyzické divadelní představení vzniklo v produkci Sladovny Písek a ve spolupráci s italským divadlem TPO.

On-line adaptace


Karanténa inspirovala Terezu Dobiášovou a její spolupracovníky k adaptaci projektu pro on-line prostředí. Česká performance je volným pokračováním italské on-line verze. Účastní se jí tanečnice Laterny magiky a italského divadla TPO.

 


Program VOLNÍ JAKO PTÁCI je z hlediska participace s publikem v českém prostředí zcela mimořádný formát. 

Česká online verze vznikla jako kooperační projekt UUUL z.ú. a ND+.  Vývoj a realizaci 40 repríz v období září-listopad 2020 podpořilo Ministerstvo kultury ČR; pokračování projektu od prosince 2020 do června 2021 bylo podpořeno grantem Hlavního města Prahy.

Vhodný pro školní kolektivy (ZŠ a SŠ či zájmové skupiny dětí/mládeže ve věku 12+) a studenty/studentky VOŠ a VŠ (pedagogických, humanitních a uměleckých směrů).

Koncepce a scénář: Tereza Dobiášová
Režie: Tereza Dobiášová (UUUL z.ú.) a Davide Venturini (TPO)
Tanečnice Laterny magiky: Lucie Hrzalová, Anna Homola
Tanečnice TPO: Běla Dobiášová
On-line režie: Lenka Hubáčková (ND+)
S použitím hudby: Billie Eillish / Tata Bojs
Celková délka programu: 60 min.
Minimální kapacita: 10 osob
Maximální kapacita: 30 osob
Technické požadavky: osobní počítače účastníků (v případě distanční výuky), účastníci potřebují využívat zvuk a videokameru počítače
Průběh: Performance probíhá formou videokonference. Jednotliví účastníci obdrží link s přístupem do virtuální místnosti.
Vybavení účastníků: Každý z účastníků potřebuje mít u sebe vlastní líčidla (rtěnky, tužky na obočí apod. ) a odličovací pomůcky.

Představení od 1.7.2021 není možné rezervovat.

CO O PROJEKTU ŘÍKAJÍ

Denisa, žákyně Gymnázium Jilemnice

Mně se to moc líbílo. Vůbec jsem nevěděla do čeho jdu. Ale bylo to strašně zajímavý. A u toho, když jsme se malovali, jsem se cítila strašně dobře, volně. Užila jsem si to…

Petra, žákyně ZUŠ Frýdek Místek

...Velice jsem si to užila. Odnesu si úžasný pocit, uvolnila jsem, přestala jsem myslet na starosti, školu...

Ondra, žák Gymnázium Jilemnice

...bavil jsem se a stal jsem se mušketýrem…

 Kamil, žák Gymnázium Thomase Manna

...Musím říct, že mě to neskutečně pobavilo a nečekal jsem, že to může být tak vtipný se pomalovat rtěnkou a uvolnit se…

nd%2B_logo_edited.png
logo1.png
Praha_logo_cb.png
bar.ces_edited.png
bottom of page