top of page

JAK ZNÍ

SVĚT

Workshop ve škole nebo on-line pro děti ve věku 6-10 let

„Okolo nás vždycky něco nějak zní. Třeba když vstáváme, naše zívání. Maminka krájí chleba, bratr dupe, kočka mňouká, vítr fouká, déšť padá, slunce...  

 

Jsou zvuky, které se slyší. Některé se ale neslyší, zato se „vidí“, “cítí” nebo “představují”. V japonštině se popisují všechny tyto zvuky slovy. Ale nejenom v japonštině. Můžeme to dělat i my. Dělal to třeba Karel Čapek, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů. Zvuky, pocity, metodické a rytmické kadence převáděl do slov, vytvářel nová slova, hrál si s nimi a maloval slovy, aby jeho jazyk nebyl jen jazyk informací, ale aby budil ve čtenáři představivost a cit. A dělal to tak krásně, že si ho zamilovaly generace dětí i dospělých.

S kocourkem Kosmosem můžeme slyšet i vidět, jak zní kočičí svět. A můžeme zkusit najít, jak zní ten náš!“
 

České děti zaostávají za světem v jedné z klíčových kompetencí – gramotnosti. Náš online formát nabízí alternativní cestu, jak podnítit děti k zájmu o svůj jazyk a ke kreativitě. Využíváme zvukomalebnost japonštiny i češtiny k tomu, aby si české děti začaly s jazykem „hrát“.  Tvořivě a zábavnou formou pracují s jazykem a objevují, jak různí lidé a kultury slyší svět a jak vznikají slova.

Workshop vychází z ilustrovaných knih pro děti japonské autorky žijící v Čechách Hiromi Ogata. V současném virtuálním prostoru jde o ojedinělý projekt, protože cílí na 1. stupeň ZŠ s tím, že každým setkáním provází živý lektor. To vše se vejde do 45 minut, takže dílničku je možné zorganizovat v rámci 1 vyučovací hodiny. Celý workshop probíhá ve formě „videokonference“ prostřednictvím aplikace Zoom. Je vhodný jak pro třídy s distanční výukou, tak i pro menší skupiny dětí, které chodí do školy a využívají v třídě interaktivní tabuli nebo projektor.

Cena on-line workshopu pro jednu skupinu: 1.200,- Kč

Po dohodě je možné realizovat workshop s příplatkem i přímo ve Vaší škole - kontaktujte nás pro více informací

KONTAKT: lenka.chobotova-vancova@uuul.cz


Minimální kapacita: 10 osob
Maximální kapacita: 30 osob pro distanční výuku a 15 osob pro projektory a interaktivní tabule (max. počet závisí od technické vybavenosti ve třídě – kontaktujte nás pro konzultaci pro Vaše konkrétní technické vybavení)
Technické požadavky: dobrý internet, v případě distanční výuky osobní počítače účastníků (potřebují využívat zvuk a videokameru počítače), při využití projektorů a interaktivních tabul potřebujeme v třídě kameru, funkčné reproduktory a mikrofon.
Průběh: Workshop probíhá formou videokonference. Účastníci obdrží link s přístupem do virtuální místnosti.
Vybavení účastníků: Papír a tlustý fix.

Vznik online verze podpořilo Ministerstvo kultury ČR.

Koncepce workshopu: Tereza Dobiášová

Ilustrace a knižní předloha: Hiromi Ogata 

Animace: Lou Sanitráková 

Herní aplikace: Jakub Sanitrák 

Hudba: Jaroslav Černý a Petr Nikl 

Zvuková režie: Sophie Menasse

Lektorská spolupráce: Pavla Semeráková, Šárka Vávrová, Eva Hrubá (Vzdělávací a kulturní centrum Broumov), Tomáš Novotný (Sladovna Písek) a Lenka Hubáčková, Anna Homola (UUUL) 

Produkce: Lenka Chobotová Vancová a Pavel Janšta

CO O PROJEKTU ŘÍKAJÍ

Ivana Dvořáková, učitelka 2. roč. ZŠ Trutnov

…program nás velmi zaujal, dětem se líbilo tvoření nových slov, pokračovaly v tom ještě celé odpoledne… Se zvukomalebností poslední dobou pracujeme v hudební (nesmíme teď zpívat) i literární výchově, hodně se teď věnujeme poezii… máme v plánu tvorbu vlastních veršů, nejlépe nonsensových, kde zážitek z workshopu rozhodně využijeme…Interaktivní tabule nebyla problém, děti jsou na ni zvyklé, i když lektorka k nim z ní mluvila poprvé, běžně tam bývají jen různá cvičení…Moc se nám naopak líbilo tvoření sloves, právě je totiž probíráme, krásně pochopily, že se jedná o slova, která vystihují činnost nebo děj a hodně je pobavilo, že mohou vznikat ze zvuků. Samotný zápis zvuků byl také velkým dobrodružstvím…

Míša, žákyně ZŠ Černošice

…Moc se mi to líbilo…když jsem se na workshop připojila, bylo mi dobře, protože jsme tady všichni… Nikdy jsem si neuvědomila, že různé věci umíme říct jinými slovy... Mně se líbilo všechno…

Sofie, žákyně ZŠ Černošice

…bavilo mně, jak jsme dělali zvuky přírody. Bylo těžký najít slova pro kytky, to bylo hodně těžké, protože jsem ještě nikdy neslyšela rost kytky…

bar.ces_edited.png
bottom of page